Keresés
Keresés
Close this search box.

Referenciák

ASZFALT VIZSGÁLAT
(M6-OS AUTÓPÁLYA KIVITELEZÉSE SORÁN
MINŐSÉGBIZTOSÍTÁS)

A CT segítségével meghatározható lesz a rétegeken belüli adalékanyag szemeloszlás, ami laboratóriumi vizsgálatokkal nem lehet meghatározni. Mindezek mellett károsodott (repedezett, nyomvályús) szerkezetek vizsgálat is lehetővé válik, amit a laboratóriumi vizsgálatokkal nem lehetett volna elvégezni. A károsodás mértéke is meghatározható lesz, így javításuk is egyszerűbbé válik. A CT által előállított 3 dimenziós képet digitális formája miatt a végeselemes modellezésekhez is használhatjuk, ami segítségével az útpályaszerkezet teherbírása becsülhető, számítható lehet.

A felvételeken a különböző sűrűségű anyagokat szétválasztottuk, szegmentáltuk.
Aszfalt minta esetén a hézagtartalom eloszlás alapján a réteghatárok is egyértelműen beazonosíthatóak, mivel a réteghatároknál a hézagtartalom jelentősen megnő. Ennek oka, hogy a burkolat készítésekor hideg aszfalt felületre meleg réteget visznek fel, és az összedolgozás során a két réteg között egy nagy hézagtartamú rész keletkezik.

a) Egy keresztmetszetről készült CT felvétel, és azonos területről készült keresztmetszeti csiszolat

b) Aszfalt mintában az adalékanyag-, a hézag- és a kötőanyag-tartalom eloszlása, valamit a réteghatárok azonosítása

A minta szegmentálása és kiértékelése a CT felvéltelek alapján (Lublóy, Ambrus, Kapitány, Barsi, 2015; Lublóy Ambrus, Kapitány, 2014, Lublóy, Földes, Ambrus, Kapitány, Barsi, 2014, Lublóy, Ambrus, Földes 2014)

Azbesztcement cső vizsgálata
(Fővárosi Vízművek Zrt)

Az azbesztcement csőről készült komputertomográfiás felvételen a károsodott helyen a csőteherbíró részének elvékonyodása tapasztalható. A CT felvétel élességének módosítás után alevált felület jól elkülöníthető a CT képeken, úgy ahogy a metszetről készültfényképfelvételen is. a képen a világosabb színek a magasabb Hounsfield értékű (sűrűségű)területeket adják meg, a sötétebb részek pedig az alacsonyabb sűrűségű részeket. A sűrűségcsökkenésből mindig valamilyen anyagszerkezeti leromlásra következtethetünk.
a) az azbeszt cső keresztmetszete
b) a károsodott rész környezete

Az azbeszt csövekről készült felvételek (BME, 2012)

A károsodott rész környezetét láthatjuk. Jól látszik, hogy a károsodott a sűrűség értékejelentősen csökkent, ami azt jelenti, hogy az anyag sűrűség is jelentősen csökkent. Asűrűségcsökkenés nem egyenletesen következik be, hanem rétegesen, ez a réteges sűrűségcsökkenés magyarázza azt a tényt, hogy más roncsolásmentes vizsgálat elég nehezen kivitelezhető.

3.3 SENTAB feszített vasbeton cső vizsgálata (Fővárosi Vízművek Zrt)

A SENTAB (feszített vasbeton cső) csövekről készült CT felvételen jól látható, hogy arozsdásodott foltok (3 folt) alatt az acélbetétek elszakadtak. A nagy rozsdafolt alatt a betonkárosodását (kiüregelődését) is megfigyeltük. Az üreg közvetlen környezetéről felvételeketkészítettünk. A megállapíthatjuk, hogy az acélbetétek környezetében kisebb sűrűségű részlátható. Az elszakadt acélbetétek keresztmetszetéről készült felvételeken megfigyelhető, hogyaz acélbetétek közepén kiüregelődés van, amihez hasonlót az Orlay utcai csőtörésnél ismegfigyeltünk (BME, 2012).

3 . 3 ábra: A SENTAB csövek vizsgálata CT-vel (BME, 2012)

Szálerősített beton vizsgálata (Kutatás fejlesztés)

A száltartalom és a keverési idő szálorientációra, szálelhelyezkedésre való hatásának vizsgálatához CT vizsgálatot végeztünkszálerősítésű betonokon (3.4 ábra). A CT vizsgálatot száladagolást követő 5 percig kevert, 0.3 V% száltartalmú, illetve 0.5V%száltartalmú keverékből és a száladagolást követő 30 percig kevert, 0.5 V% száltartalmú keverékből készült 1-1 db fél gerendánvégeztük.

A CT felvételék alapján a következőket figyeltük meg:

  • Száltartalom változtatásának nem volt jelentős hatása a szálelhelyezkedésben. A szálak betonban való hosszabb keverési ideje (5 perc helyett 30 perc) egyenletesebb száleloszlást eredményezett, azonban nem szüntette meg teljesen a lokális szálfeldúsulásokat.
  • A szálak irányultságát jelentősen befolyásolta a betonba adagolt szál mennyisége. A nagyobb (0.5V%) száltartalom esetén a szálak már rétegesen irányítottá váltak.
  • Vizsgálataink során kimutattuk, hogy 150×150×600 mm élhosszúságú próbatestek zsaluzott oldalain a szálak a zsaluzat irányába rendeződtek, míg a próbatest közepén véletlen irányultságúak voltak.
  • A szálirányultságra nem volt jelentős hatása keverésiidő változtatásának. Azonban jelentős hatása volt abedolgozásban, illetve tömörítésben végzett kisebbváltoztatásokna
  • Kimutattuk, hogy az acél szálak egy része a betonban való keverés hatására deformálódhat. A deformáció mértéke és gyakorisága csak kis mértékben növekedett a hosszabb (5 perc helyett 30 perc) keverés hatására.
Az acél szálerősítésű betonok száleloszlás elemzése

Tűzkárosult szerkezetek vizsgálata CT-vel (NVKP pályázat)

A felvételeken az adalékanyagokat, a cementhabarcsot és a pórusokat szétválasztottuk (3.17 ábra). A kialakított algoritmusok egyenként elvégzik a CT felvételeken a szegmentálást, majd elemzés után előállítjuk a szeletenkénti térfogatszázalékos statisztikákat. Az eredmények táblázatos formában rögzítjük, és további statisztikai számításokra is lehetőséget biztosítanak, nem csupán szeletenként, hanem a teljes magmintára vonatkozóan is.

Megadhatjuk az adalékanyag-tartalmat, a habarcstartalmat és a pórustartalmat. A görbéken látható csúcsok azzal magyarázhatók, hogy a szeleteken belül eltérő lehet az adalékanyag és a habarcstartalom. 

Mintavételi helyek tűzkárosult szerkezeten (fénykép, Balázs Lublóy, Földes, 2015)
A tűzkárosult szerkezetből vett magminta (fénykép, Balázs Lublóy, Földes, 2015)
Az adalékanyag- (fehér körvonal) és pórusrendszer (fekete körvonal) CT rétegfelvételen
Az adalékanyag, cementkő és a pórusok eloszlása az egyes szeleteken belül
A pórusok eloszlása az egyes szeleteken belül

A pórusrendszer térbeli alakulásán jól látható, hogy a próbatest alsó harmadában, ahol a betont a tűzterhelés érte, egy repedés fut végig, valamint az alsó, hőterhelésnek kitett részen a beton pórusrendszere megváltozott. A magminta az alsó részén, a kisméretű pórusok száma jelentősen megnőtt, feltehetőleg a pórusrendszer változása okozza az analitikus mérések során meghatározott testsűrűség különbséget. A testsűrűség csökkenése pedig utal a tűzkárosodás mértékére.

Ezek alapján megállapíthatjuk, hogy a CT jó lehetőséget nyújt a tűzkárosult épületek vizsgálatához.

Fúró szár vizsgálata
(HILTI Szerszám Kft.)

A HILT új fejlesztésű fúrójának használatakor a fej néha betonba törik. A mi feladatunk az volt, hogy megvizsgáljuk ennek ameghibásodásnak az okát. Vizsgálatunk tárgya egy betonlapból kiálló abba korábban beletört fúrófej.
A törött fúró sűrűség eloszlása

A sűrűségeloszlást a fúrón függőlegesen, 10 mm-es távolságonként készítettük el.

A következő ábrán az első 8 mm eloszlása látható. Az első diagramon a fúrósz csökkentett sűrűsége látható (magasabb értékekközépen). Ugyanez a tendencia figyelhető meg a következő 3 diagramon is. 4 cm után már alig észrevehető a beton bomlása.Megállapítható, hogy a betonszerkezet kopása az első 40 mm-ben a legnagyobb, nagyobb behatolási mélység esetén pediglényegesen kisebb.

A póruseloszlás és a sűrűségeloszlás a különböző területeken

Az adalékszemcsék szegmentálása
(4 mm-nél nagyobb)

A vágószeleteket a fúrótengelyre merőlegesen készítettük (3. kép). A szeleteket 60°-ban elforgattuk. Az így létrehozott metszetek a 4. képen láthatóak.

A vágószeletek kiválasztási módja

A 4. képen a szemcseeloszlás látható ezen a vágási síkon. Az 1. és 2. pozícióban a felső rész aprózódása látható, mivel aszemcsék jelentősen kisebbek lettek.

Szemcse elosztás a fúró közelében

3D Ábrázolás

A furó bemeneti pontja körüli szemcsésedés

Dilatációs elemek vizsgálata
(M8-as atópálya)

Az ábrán a minta felülnézeti képe látható. Az acél elemek jól látszanak és az elemekben lévő áttörések, amik hibahelyként jelenek meg később a mintákban (lásd 2. fejezet)
Az ábrán láthatjuk, hogy az ép mintát egyenletesen borítja a gumianyag. Az ép mintán található gumi felület (CT felvétel)

a,

b,

c,

A minta hibái. Az ábrán a 2. mintán található hibákat láthatjuk. A rögzítések környezetében a gumi anyagkitüremkedett, ez feltehetőleg mechanikai sérülésekre vezethető vissza (a). A gumianyag fémfelülettől valóelválását az elem szélén is megfigyelhetjük (b). A gumin észlelhető egy repedés is, ami a fém részekkorróziójához vezetett, majd a gumi elválásához később (c)

A 3. minta hibái. Az ábrán a 3. mintán található rátapadt kitöltő anyag részeket láthatjuk.

a, 1 minta

b, 2 minta

c, 3 minta

A Hounsfield értékek eloszlása. Az ábrán a Hounsfield értékek eloszlását adjuk meg a fedőgumianyag síkjában. Az 1. ép minta ( a) szignifikánsan nagyobb Hounsfield átlaggal rendelkezik,azaz a másik két mintahelyenként elvékonyodott elvált, illetve elöregedett (b, c), ezt a gumianyag mechanikai vizsgálati eredményei is alátámasztják.